ACCT 360 WEEK 6 QUIZ

  1. Which of the following statements is true?

 

  1. A revenue variance is calculated by comparing the:

 

  1. Which of the following statements is true?

 

  1. Assume that the amount of one of a company’s fixed expenses in its flexible budget is $46,000. The actual amount of the expense is $49,000 and the amount in the company’s planning budget is $46,000. The spending variance for this expense is:

Top of Form

  1. Assume that a company has two cost drivers—number of courses and number of students. The planned number of courses and students were 5 and 100, respectively. The actual number of courses and students were 6 and 110, respectively. One of the company’s expenses is influenced by both cost drivers. Its cost formulas are $51 per course and $5 per student. The total cost included in the flexible budget for this expense would be:

 

  1. Assume that a company provided the following cost formulas for three of its expenses (where qrefers to the number of hours worked):
Rent (fixed) $ 3,000
Supplies (variable) $ 4.30q
Utilities (mixed) $ 150 + $ 0.75q

The company’s planned level of activity was 2,000 hours and its actual level of activity was 1,850 hours. How much supplies expense would be included in the flexible budget?

 

  1. Assume that a company provided the following information:
  Actual Results Flexible Budget Planning Budget
Flights (q) 55 ?question mark 50
Revenue ($230.00q) $ 11,550 $ ?question mark $ ?question mark

What amount of revenue would appear in the company’s flexible budget?

 

  1. Assume the following:
  • The standard price per pound is $2.15.
  • The standard quantity of pounds allowed per unit of finished goods is 4 pounds.
  • The actual quantity of materials purchased and used in production is 50,500 pounds.
  • The actual purchase price per pound of materials was $2.25.
  • The company produced 13,000 units of finished goods during the period.

What is the materials quantity variance?

Top of Form

Assume the following:

  • The standard labor rate per hour is $17.30.
  • The standard labor-hours allowed per unit of finished goods is 3 hours.
  • The actual quantity of labor hours worked during the period was 44,000 hours.
  • The total actual direct labor cost for the period was $726,000.
  • The company produced 15,000 units of finished goods during the period.

 

  1. What is the labor rate variance?

 

  1. Assume the following:
  • The variable portion of the predetermined overhead rate is $1.50 per direct labor-hour.
  • The standard labor-hours allowed per unit of finished goods is 3 hours.
  • The actual quantity of labor hours worked during the period was 43,900 hours.
  • The total actual variable manufacturing overhead cost for the period was $63,000.
  • The company produced 15,000 units of finished goods during the period.

 

What is the variable overhead rate variance?