ACCT 360 WEEK 4 HOMEWORK

  1. Last month when Holiday Creations, Incorporated, sold 45,000 units, its sales, variable expenses, and fixed expenses were $180,000, $153,000, and $39,300, respectively.

Required:

What is the company’s contribution margin (CM) ratio?

What is the company’s variable expense ratio?

Note: Do not round intermediate calculations.

 

 

  1. Mauro Products sells a woven basket for $17 per unit. Its variable expense is $13 per unit and the company’s monthly fixed expense is $6,800.

Required:

  1. Calculate the company’s break-even point in unit sales.
  2. Calculate the company’s break-even point in dollar sales.
    1. Note: Do not round intermediate calculations.
  3. If the company’s fixed expenses increase by $600, what would become the new break-even point in unit sales? In dollar sales?
    1. Note: Do not round intermediate calculations.
  1. Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product selling for $20.00 per unit with a CM ratio of 30%. The company’s fixed expenses are $93,000 per year and it plans to sell 16,700 units this year.

Required:

  1. What are the variable expenses per unit?

Note: Round your “per unit” answer to 2 decimal places.

  1. What is the break-even point in unit sales and in dollar sales?
  2. What amount of unit sales and dollar sales is required to attain a target profit of $33,000 per year?
  3. Assume by using a more efficient shipper, the company can reduce its variable expenses by $2.00 per unit. What is the company’s new break-even point in unit sales and dollar sales? What dollar sales are required to attain a target profit of $33,000?

 

  1. Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the company’s first year of operations:
Variable costs per unit:  
Manufacturing:  
Direct materials $ 11
Direct labor $ 4
Variable manufacturing overhead $ 1
Variable selling and administrative $ 1
Fixed costs per year:  
Fixed manufacturing overhead $ 308,000
Fixed selling and administrative $ 218,000

During the year, the company produced 28,000 units and sold 24,000 units. The selling price of the company’s product is $41 per unit.

Required:

  1. Assume the company uses absorption costing:
    1. Compute the unit product cost.
    2. Prepare an income statement for the year.
  2. Assume the company uses variable costing:
    1. Compute the unit product cost.
    2. Prepare an income statement for the year.